Znáte Foursquare?

Autor: on 16. 02. 2011 | Komentářů: 8x

Pokud si do svého chytrého telefonu rádi stahujete aplikace, chodíte často do společnosti a jste člověk, který se rád podělí o užitečné informace s ostatními, zbystřete. Vypadá to, že sociální síť Foursquare je pro vás jako dělaná.

Foursquare už znáte a používáte? Pak přeskočte rovnou na poslední odstavec.

Foursquare mě baví asi rok, zvyknul jsem si ho používat téměř automaticky, a čím víc známých ho využívá, tím je návykovější. Co to tedy vlastně je? Pro některé hra, průvodce nebo další možnost, jak šmírovat své známé. Pro většinu pak sociální síť, která se řadí mezi takzvané geolokační služby. Pracuje totiž s polohou vašeho telefonu.

Pro mě je Foursquare od každého trochu. Říká se, že nejlepší reklamou je doporučení známého. Představte si, že před návštěvou nového podniku, výstavy nebo obchodu máte názory lidí ze svého okolí doslova na dlani. A naopak, pokud vy máte potřebu zanechat na místě virtuální vzkaz pro další návštěvníky, můžete. Jestli doporučíte k jídlu místní specialitu, upozorníte na časově omezené zlevněné vstupné nebo se rozhodnete ostatní varovat před nepříjemnou obsluhou, je na vás. Je to vlastně taková veřejná kniha přání a stížností.

Fajn, jak to funguje?

Foursquare si nainstalujete jako aplikaci do svého chytrého telefonu (iPhonu, Androidu, Blackberry…) a hned po spuštění a registraci ji můžete využívat. Různými způsoby můžete přidat do svého seznamu lidi, které znáte a jsou v této sociální síti už zapojeni. Upřímně, bez propojení se s dalšími lidmi nemá Foursquare moc smysl.

Celá věc funguje jednoduše. V místě, kde se nacházíte, provedete “check-in” (přihlášení?) a tím dáte všem přítelům vědět, kde právě jste. K check-inu můžete přidat komentář nebo fotku. Pokud chcete zanechat vzkaz pro ostatní návštěvníky, přidáte tip nebo fotku přímo k podniku. Ta se uloží a ostatním může dobře posloužit.

Stejně jako ostatní vidí, kde momentálně jste, vidíte i vy své známé, které máte v seznamu. Ale to je jenom část celé legrace. A řekl bych, že ta méně užitečná. Ano, to, že váš šéf je dnes na večeři ve vaší oblíbené hospodě, vám ušetří případné nechtěné setkání, ale v tom nevnímám zásadní přidanou hodnotu. Ta je naopak v tipech a poznámkách ostatních uživatelů, které si rád projdu, když se chystám například na jídlo v části města, kam často nechodím.

Můžete se tak dozvědět o zajímavých akcích konkrétních podniků nebo že váš oblíbený bar po rekonstrukci zase otevřel. Co je lepšího než přijít poprvé do restaurace a z jídelního lístku si objednat na jistotu, podle doporučení svých známých?

Odznáčky!

Herní aspekt dodávají Foursquare odznáčky (badges), které jako uživatel sbíráte. Dostanete ho například za prvních 10 check-inů, za to, že chodíte často do posilovny nebo Starbucks, nebo za to, že se “čeknete” v baru ve všední den v ranních hodinách. Odznáčky jsou vtipné a vy si je brzo zamilujete. Budete kvůli nim ochotni svůj check-in doplnit reklamním zvoláním nebo přáním veselého svátku typu Halloween, který jinak vůbec neslavíte.

Pokud se někde přihlásíte vícekrát, můžete se navíc stát Mayorem (starostou) toho konkrétního místa. Je to jednoduché: kdo je štamgast a chodí do podniku častěji než ostatní, má nárok být titulován Mayorem. Jsou podniky, kde vám takový titul může vynést třeba drink zdarma, když se pochlubíte obsluze, ale většinou jde spíše o signál ostatním, kde rádi jíte, pijete, ležíte. Mayorem ale nejste navždy, tedy je potřeba ho pravidelnými návštěvami udržovat. A můžu vám říct, že udržet si Mayora v oblíbeném Lokálu leze hodně do peněz.

Jak dlouho mě to bude bavit?


Ze začátku se budete “čekovat” úplně všude, budete vytvářet nová místa, budou vám rychle přibývat odznáčky, budete u vytržení z toho, že “vidíte” svého kolegu, jak právě tankuje na benzínce. Po čase si budete místa, kde o sobě chcete dát vědět, vybírat, budete přidávat do tipů místo “nejlepší obchod ve městě” spíše užitečnější informace, a pokud vás baví mobilem fotit, tak přidávat fotky.

Mayorem už nebudete chtít být u sebe doma ani v práci, ale spíše v oblíbených nebo prestižních podnicích. Ale pokud vás Foursquare chytne a budete ho využívat chytře, bavit vás jen tak nepřestane.

Check-in na prodejně MALL.CZ

Proč vám tady o Foursquare povídám? Pokud ho využíváte, nezapomeňte se “čeknout” u nás na prodejně v Holešovicích. Bonus v podobě slevového kupónu na další nákup vás nemine! Akce pro Foursquare uživatele se snažíme obměňovat, abyste se u nás na prodejně “čekovali” rádi.

8 komentáře

 1. Jan
  16. 02. 2011

  Plánujete 4sq spoty i pro další prodejny?

  Odpověď
  • Michala
   16. 02. 2011

   Honzo,
   my zatím hlavně pozorujeme, jak se 4sq v Česku daří, ale rozšíření na další prodejny není problém. Promyslíme, díky.

   Odpověď
   • shmoula
    24. 05. 2011

    A ted po ctyrech mesicich to vidite jak? Koukam, ze v Brne na vydejne uz taky mate na dverich nalepky ;-)

    Odpověď
    • Michala
     24. 05. 2011

     Hezký den,
     chtěli jsme moc, ale zaseklo se to u 4sq na uznání toho, kdo je vlastně majitelem venue a může ji spravovat. Tak snad to dotáhneme…

     Odpověď
 2. HoHo:o)
  16. 02. 2011

  Tož jsem se čeknul, když jsme u vás dnes kupovali věci na lyže. Jak to bude s kup

  Odpověď
 3. Libo
  17. 02. 2011

  Ehm..
  “Na recepci ve druhém patře pak dostanete za odměnu 100,- kupón pro váš další nákup.”
  Vy tam máte recepci? Tam je dokonce druhé patro? :-) Já to měl jenom za prostor prodejny v přízemí. BTW omezení kupónu (hodnota nákupu) by se také slušelo dodat.

  Odpověď
  • Michala
   17. 02. 2011

   Libo,
   firemní recepce je v budově Rosmarin, hned vedle prodejny, směrem od Argentinské. Kupón je na 100 Kč.
   Až se vrátí z dovolené Petr, který venue spravuje, upřesníme to.
   Díky za postřehy.

   Odpověď

Napište nám komentář