Lidé v MALLu: Petr Novotný

Autor: on 08. 02. 2013 | Bez komentáře

V dalším rozhovoru se vám představuje náš IT specialita Petr. A doufá, že vyvrátí některé zakořeněné představy o oddělení, kde pracují “podivní ajťáci”.


Když se řekne “ajťák”, každý si zřejmě vybaví seriál IT Crowd (Ajťáci), kde dva nerdi pracují ve sklepních prostorách, ve tmě, nepořádku, a ostatní se tam bojí chodit. Podle některých jsou obvykle ajťáci malí, brýlatí, většinu volného času tráví doma u počítače, na něm paří hry, nemají smysl pro humor, a pokud ano, nikdo ho nechápe.

I proto jsem se rozhodla představit vám jednoho z našich IT specialistů, Petra Novotného.

Kanceláře našich ajťáků nejsou ve sklepě, ze zdí netrčí dráty, sem tam sice uvidíte 20 klávesnic na jedné hromadě, ale rozhodně to není nějaké nebezpečné území. :)

“V MALLu máme IT rozdělené do čtyř oddělení. Jedno se stará, aby vše fungovalo provozně, další oddělení jsou analytické a starají se o systémy, mezi které patří například ten, který vyřizuje objednávky. Já patřím do IT Development,” vysvětluje vysoký sympaťák. “Naší starostí je vývoj a údržba programů, mezi které patří také samotný e-shop mall.cz.”

Rodilému Pražákovi rozhodně smysl pro humor nechybí: “Naše oddělení IT se liší od všech jiných IT, protože u nás pracují samí normální ajťáci. Chodíme ven, občas si vyvětráme, uklidíme a navíc tam máme čtyří holky, což je dost unikátní.”

Do počítače se Petr zakoukal už v dětství. “U compu sedím už od šesti let, tehdy jsem dostal svůj první počítač. Pak jsem šel na střední školu, kde jsem studoval informatiku a následovala vysoká škola, také zaměřená na IT. Před nástupem do MALLu jsem pracoval ve firmě, kde jsem také programoval. V tomhle jsem klasický ajťák.”

Jak vypadá Petrův typický pracovní den?


  • - Když přijdu do práce, nejdřív zamířím do kuchyňky a udělám si čaj.
    - Pak si sednu k počítači a naplánuji si úkoly na celý den.
    - Nejdřív vyřeším to, co jsem komu nasliboval předchozí den.
    - Potom pracuji s čistou hlavou na zadaných projektech.
    - Práce na IT je týmová práce, na jednom projektu pracuje více lidí. Nedá se říci, jak dlouho se pracuje na jednom projektu, které se od sebe značně liší. Některé trvají dny, jiné můžou trvat třeba půl roku.

Petr rozhodně není typ, co by se nedokázal od počítače odtrhnout. Naopak velmi rád sportuje, jezdí na snowboardu, chodí do posilovny a hlavně cestuje.

“Na cesty počítač nevozím. To by ani nešlo, většinou si s kamarády vyhlídneme nějakou zemi, vezmeme batoh a tam jedeme hlavně do přírody.”

Nejdál byl Petr v Indonésii a odtud má i zábavné historky. Tedy zpětně mu přijdou zábavné. “Jednou ráno jsem se probudil a zjistil jsem, že mě o všechno okradli. Sebrali mi i náhradní spodní prádlo. Taky na mě vyběhla nějaká stonožka, zvědavě jsem ji pozoroval, až do chvíle, kdy do ní místní domorodec začal sekat mačetou s tím, že je prudce jedovatá.”

V poslední době nemá moc na cestování čas, tak začal provozovat freediving – nádechové potápění. Docela mě šokoval, když si povzdechl, že vydrží pod vodou “jenom” tři minuty, zatímco jeho kamarád čtyři a půl minuty. Já vydržím sotva 15 vteřin.

Když jsem se Petra ptala, co ho na jeho práci baví nejvíc, nezaváhal s odpovědí: “Jsem rád, když dokážu vytvořit něco užitečného, co ostatní mohou používat a ulehčí to jejich práci.”

Napište nám komentář