Jak postavit skleník

Autor: on 29. 02. 2012 | Bez komentáře

Bez skleníku se správný zahrádkář obejde jen těžko. Ideální dobou pro jeho stavbu je podzim, ale pokud jste to nestihli, nemusíte zoufat. Jaro je totiž skoro stejně vhodné, chce to mít jen trochu štěstí, co se počasí týče.

„Čím dříve skleník postavíte, tím dříve můžete pěstovat,” říká Pavel Čečrdle z oddělení Hobby a zahrada. „Jarní stavba skleníku je o něco komplikovanější v tom, že počasí může být chladnější a nestálé a hrozí i zmrzlá nebo blátivá půda. Byla by ale škoda kvůli pohodlí a čekání na vhodnější podzim promeškat celou sezónu.”

Do karty vám naopak hraje jednoduchost, s jakou lze moderní skleníky postavit. Obvykle není potřeba budovat podezdívku a nutné není ani stavební povolení – podle stavebního zákona jsou od této povinnosti osvobozeny stavby do 40 m2 plochy a 5metrové výšky.

Kam se skleníkem

Nyní už víte, že postavit skleník v pohodě zvládnete, proto byste měli pro něj vytipovat to nejlepší místo na zahradě. Zkuste vybrat plochu, která není stíněná stromy, a myslete na to, že stíny jsou různě dlouhé v průběhu roku. Vybírejte rovněž spíše místo v závětří. Silný vítr může skleník poničit, ale vítr především narušuje tok tepla okolo skleníku.

Ideální je samozřejmě rovná plocha, abyste nepravidelný povrch nemuseli dorovnávat. A při polohování skleníku nezapomeňte ani na svoje pohodlí, abyste k rostlinám měli snadný přístup.

Nakonec je důležité rozhodnout, jak velký skleník budete potřebovat, z jakého by měl být materiálu, případně jaký design se vám nejvíce líbí. Pro velikost a vzhled skleníku je nejvíce určující zahrada, v níž bude skleník stát. Vybírejte podle prostorových možností a berte také ohled na sousedy, aby jim skleník například nestínil.

Z materiálů je mezi zákazníky čím dál oblíbenější polykarbonát. Je totiž velmi odolný, rozbití v podstatě nehrozí. Oproti sklu má rovněž o hodně lepší tepelně-izolační vlastnosti, světelná propustnost není výrazně menší, navíc nežloutne a nekřehne.

Úrodě zdar!

Odměnou za trochu práce navíc vám bude výrazně prodloužená zahrádkářská sezóna a bohatší úroda. Skleník lze totiž využít od časného jara až do pozdního podzimu. Na začátku jara třeba pro sadbu, později pro zeleninu, luštěniny, bylinky či ovoce podle vlastní chuti.

Náš tip: Novinka na trhu LanitPlast 6 × 8 – 5000

Polykarbonátový skleník nové řady Lanitplast. Hlavní novinkou a předností tohoto skleníku je moderní řešení uchycení prosklení, které se zasouvá do hliníkových profilů. Tím je zvýšena celková pevnost a stabilita skleníku.

Rozměry: šířka 193 cm × délka 257 cm × výška 197 cm
Plocha: 4,96 m2

Cena na MALL.CZ: 8 990 Kč

Další skleníky >

Napište nám komentář