Bojíte se potmě?

Autor: on 13. 06. 2011 | Komentářů: 1

Proč se ptám? Jestliže se totiž potmě nebojíte, máte možnost zažít něco, na co budete dlouho vzpomínat. A taky pomoci dobré věci.

V Praze se totiž už posedmé otevřela Kavárna POTMĚ. Je v ní absolutní tma a obsluhovat vás budou nevidomí. Naleznete ji na Ovocném trhu, a to až do 22. 6. 2011. Akci, která vám nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do světa nevidomých, pořádá nadace Světluška.

Letos poprvé se hned vedle kavárny otevřela také výstava fotografií od ředitelky nadace Martiny Kaderkové. Na fotografiích, na které si musíte ve tmě posvítit, je zachycený sehraný kavárenský tým dvanácti nevidomých číšníků, barmanů a průvodců.

MALL.CZ je partnerem této výstavy, proto jsem se na její zahájení vypravil, a byl to pro mě velký zážitek.

Na vlastní oči? Jak jsem se cítil potmě

Doporučuji navštívit jak výstavu, tak samotnou kavárnu.  V té jsem byl letos poprvé a nic silnějšího jsem dlouho nezažil. Do kavárny vás uvede nevidomý průvodce, usadí vás ke stolu a předá obluze.

Vše se odehrává za naprosté tmy, nikde žádná skulinka, kterou by pronikalo světlo, telefony musí být vypnuté, nevidíte vůbec nic. Tak intenzivní tma se dá srovnat pouze s tím, když zavřete oči. Vlastně nedá, protože když zavřete oči, proniká přes víčka trocha světla. Tady ne…

V kavárně můžete posedět u teplého nebo studeného nápoje, jak dlouho uznáte za vhodné. Můžete konverzovat s dalšími lidmi u stolu, které nevidíte, vnímáte jenom jejich hlas a případně vůni.

Neustále se snažíte otevírat oči dokořán, abyste zahlédli alespoň nějaký obrys. Marně. Držíte se svého hrnku, aby vám nápoj neskončil v klíně, a snažíte se alespoň po zvuku odhadnout, jak daleko od vás sedí další lidi nebo jestli vedle vaše stolu zrovna někdo nestojí.

Je to hodně intenzivní zážitek. Těžko existuje názornější způsob, jak předvést svět nevidomých.

Přiznám se, že po dvaceti minutách jsem se těšil ven, na světlo. Já jsem tu volbu měl, na rozdíl od mého průvodce, který mě z kavárny vyvedl. Neviděl mě ani venku, když jsem mu děkoval a loučil se. Až z fotek na výstavě jsem se dozvěděl, jak vypadá příjemná slečna Kamila, která mě obsluhovala.

Podpořte dobrou věc, běžte si dát černou kávu potmě.

Pozor: Když nám na facebook@mall.cz pošlete svoji fotku před kavárnou a napíšete nám, co jste viděli na tajemném třináctém obrazu v rámci Výstavy POTMĚ / jak se vám líbilo v kavárně, pošleme vám za vaši pomoc Světlušce malé poděkování – 100Kč slevu na nákup.

Praktické informace

Kavárna Potmě: Vstup stojí 100 Kč, v ceně je horký / studený nápoj v kavárně a hrníček Světluška. Výtěžek jde díky partnerům celý nadaci. Pokud se absolutní tmy bojíte, jděte se podívat alespoň na Výstavu POTMĚ.

Výstava Potmě: Vstup stojí 80 Kč a k prohlížení fotografií dostanete od Světlušky svítilnu. Fotografií je 12 a k tomu tajemná třináctá jako překvapení.

Kavárna i výstava jsou otevřeny až do 22. 6. od 10 do 21 hodin (22. 6. pouze do 19 hodin) na Ovocném trhu v Praze. A nezapomeňte nám poslat svoje fotky a zážitky, těšíme se!

Kavárnu na Ovocném trhu nemůžete minout :)

Vzkazy od návštěvníků

Osmělte se a přistupte ke stolečku, milý tým kavárny vám všechno podrobně vysvětlí

Probíhající instruktáž

Bojíte se úplné tmy? Na unikátní výstavě si můžete posvítit, takže žádné výmluvy! :)

1 Komentář

  1. x
    10. 10. 2011

    to je oukej

    Odpověď

Napište nám komentář